Aktuality a články
Institut má svoje poradenské centrum, které v Čechách vede již od roku 2009 MUDr. Markéta Matějková. Ze začátku konzultovala různé případy s dr. Jorge Luisem Silva de Rosario. Teď již léta sama úspěšně navrhuje na vyžádání individuální bylinné kúry složené z peruánských bylin. MUDr. Markéta Matějková, jejíž specializací je urologie a chirurgie, je příkladem lékaře, který dokonale spojuje na přání pacienta akademickou medicínu s přírodní léčbou. Má bohaté zkušenosti s léčbou rozmanitých onemocnění nejen na poli onkologickém, ale také zánětlivého původu, choroby autoimunitní, vaskulární, onemocnění endokrinní, nervové, zažívací, a v neposlední řadě také při tvorbě preventivních a očistných kúr.
Sama o své činnosti říká:
„Mezi moje klienty patří převážně onkologičtí pacienti, ale léčím i pacienty s jinými obtížemi. Obzvláště bych chtěla vyzdvihnout skvělé vlastnosti peruánských bylin při léčbě zánětlivých onemocněních střev jako je Crohnova choroba a Ulcerózní kolitida, a to nejen u dospělých, ale i také u mladistvých. Peruánská medicína pomáhá přírodní cestou i při léčbě běžných zánětů typu Stafylococcus, Streptococcus, Escherichia coli, Proteus, ale oceňuji její sílu při léčbě zánětů netradičních, např. u pacientů s cystickou fibrózou, jako je Pseudomonas aeruginosa a jiné případy. K dispozici mám jednak plejádu bylin k boji s nádory jako jsou Vilcacora, Tahuari, Cola de Caballo, Ubos, Anona, bylinky očistné typu Manayupa, Flor de Arena, Hercampuri, Sangre de Drago, bylinky k podpoře funkcí trávicího traktu jako jsou Cuti Cuti, Pasuchaca, k očistě a léčbě dýchacích cest Wira Wira, Canchalagua, Muňa Muňa, k podpoře nervového systému jako jsou Marco a Kudzu a další. Kromě bylin mi poskytuje Peru a její poklady také kvalitní potraviny.
Správná léčba jakéhokoli onemocnění začíná stravou. Článků typu „jste to, co jíte“ nebo „řekni mi co jíš, a já ti řeknu, kterou nemocí trpíš“ je na internetu plno. Pokud je člověk bez obtíží, záměrně nepíši zdravý, pak se nad skladbou jídla a pití zas až tak nerozmýšlí.
Ve chvíli stanovení diagnózy přichází ošklivé probuzení, a touha napravit mnohaleté zlozvyky přináší často spíše škodu než užitek. V současnosti je moje rada jednoduchá. Kvalita musí převážit kvantitu. A kvalitní potraviny typu Quinua, Kiwicha, Algarrobo, Chia, Cańihua, Sacha Inchi olej, kakao, panela a sůl v Peru naštěstí ještě jsou.
Každý pacient je jiný a přichází také v různém stadiu onemocnění. Nejlepší klienti jsou ti zdraví :-). Pro ty sestavuji kúry preventivní např. u lidí se zvýšeným rizikem nádorového onemocnění, které se vyskytlo již u blízkých příbuzných, nebo kúry očistné, které slouží k vyčištění osy plíce, ledviny, játra, střeva od látek, které jsou pro tělo škodlivé a vyskytují se v minimálních množstvích v potravinách, nápojích, ve vzduchu, ale také různých čistících prostředcích, parfémech, krémech a jiných přípravcích, se kterými přijdou do styku naše sliznice. To se týká i mnoha léků klasické medicíny.
Většina mých pacientů ale přichází s jasně definovaným problémem, a tím bývá nejvíce rakovina. Pacienti přichází v různém stadiu onemocnění, a tak jak to platí v klasické medicíně, tak platí i pro peruánské byliny, čím dříve, tím lépe. Bylinky s sebou nenesou riziko nežádoucích účinků na rozdíl od chemoterapie, a pacienti klasickou léčbu lépe snášejí.
Bylinky jsou zázračné, ale nejsou všemocné, a je třeba si uvědomit, že někdy už má choroba všechny trumfy v ruce a s plonkovými kartami ani mistr hráč vyhrát nemusí a někdy ani nemůže. Za posledních 12 let jsem ale byla svědky několika opravdových zázraků. Jednalo se o pacienty s metastatickým postižením inoperabilního primárního nádoru jater – hepatocelulární karcinom, jícnu a střev – adenokarcinom, velkobuněčný karcinom plic, maligní melanom s metastázami na mozku a jiných. U těchto pacientů došlo k vymizení metastáz, tedy k situaci, kdy nebyla nejmodernějšími metodami žádná nalezena. Tady pokračuji s léčebnou kúrou a věřím, že se nemoc nevrátí ani v příštích letech.
Jsem svým založením převážně chirurg – urolog a věřím v klasickou medicínu, která mne vychovala na pevných a podložených základech. Stále zastávám názor, že pokud je šance chirurgicky odstranit problém, a mám tím na mysli hlavně nádorové onemocnění, je to pro tělo úleva, a získává tím více času a sil na další boj. Přesto jsem se v posledních letech přiklonila k návratu k přírodě a považuji peruánskou medicínu a její byliny za skvělý synergický prostředek k boji proti rakovině. Jakákoli cesta, která vede k vyléčení, je ta správná.“
Pro Vás, kdo jste neměli příležitost přečíst si článek o MUDr. Markétě Matějkové a jejích zkušenostech s účinky peruánských bylin, uvádíme jeho plné znění:
Medicína z říše Inků
Spousta lidí nedá dopustit na tradiční čínskou medicínu, protože jim pomohla a pomáhá. Zajímavé systémy tradičního léčitelství, které využívají byliny, však existují i v jiných zemích. Peru je jednou z nich. MUDr. Markéta Matějková se s tradiční peruánskou medicínou poprvé setkala přímo v této zemi. Pomohla jí v dost svízelné situaci.
Peru je jednou ze zemí, ve které se využívají zajímavé systémy tradičního léčitelství.
FOTO: Profimedia.cz
úterý 11. září 2018, 12:05
Petr Veselý, Právo
Markéta Matějková je sportovně založený člověk a také bývalá reprezentantka ve florbale. Do Peru přijela s partou podobně zaměřených kamarádů kvůli vysokohorské turistice. Chtěli se dostat co nejvýš na Huascarán (6768 m), nejvyšší horu Peru.
V letadle se však nakazila virózou. Dobře jí nebylo už ve 3000 m a do 4900 metrů se vyškrábala jen silou vůle. Měla vysokou horečku a trápila ji zimnice i třas. Ale také zvracela, celé tělo měla rozlámané a byla zesláblá. V těchto výškách šlo o docela vážný stav. Acylpyrin a další běžné léky jí nepomáhaly a k doktorovi to bylo daleko.
Protože umí dobře španělsky, mohla místním lidem popsat své potíže. Ti jí dali čaj připravený z léčivých rostlin a další byliny. Její stav se v krátké době zlepšil do té míry, že zvládla i další výstup na 5000 metrů vysokou vyhaslou sopku El Misti. Na Huascarán nakonec jejich partu nepustili, protože se tam utrhla lavina, která zasypala tři americké horolezce.
Robotické operace i tradiční léčení bylinkami
Po návratu do republiky nastoupila do nemocnice v Jablonci nad Nisou, kde pracovala na urologii. A právě v Jablonci se shodou okolností také seznámila s lidmi, kteří propagují tradiční peruánskou medicínu v ČR. Ta ji zaujala. Začala komunikovat s MUDr. Jorgem L. S. Rosariem, peruánským specialistou, který se snaží skloubit klasické lékařství s tradiční bylinnou léčbou.
Ta využívá rostliny z vysokohorských svahů And, ale i z hlubokých tropických pralesů. Na rozdíl od lékařů bývají snáz po ruce. Znalosti o tom, na co pomáhají a jak, jsou starší než slavná říše Inků. V zemi dnes existuje systém curanderos, tradičních léčitelů, kteří působí i ve zdravotnických zařízeních. Mají zkušenosti, a někdy i zdravotnické vzdělání. Jsou součástí systému, který se snaží racionálně využít znalosti staré několik set let a nebrání se spolupráci s moderní medicínou.
Uroložka MUDr. Markéta Matějková se s tradiční peruánskou medicínou setkala přímo v Peru.
FOTO: archív MUDr. Markéty Matějkové
Doktor Rosario pomáhal a dodnes občas pomáhá MUDr. Matějkové s bylinkářskou poradnou Institutu peruánské medicíny v ČR. Hlavním profesním oborem lékařky však zůstává urologie, které se nyní věnuje v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Dělá například špičkové robotické operace.
Peruánská medicína však zůstala jejím koníčkem. Navíc takovým, jenž nabízí možnost vyřešit některé zdravotní problémy pomocí preparátů z léčivých rostlin, což dnes zajímá rostoucí počet lidí.
Když nemohla otěhotnět
Peruánské byliny MUDr. Matějková doporučuje jak lidem, kteří se na ni obracejí prostřednictvím poradny, tak i kamarádům, známým nebo své rodině. Užívá je i ona sama v případě, že jí to může pomoci.
Když chtěla například přijít v sedmatřiceti letech do jiného stavu a několik měsíců se to nedařilo, naordinovala sobě a svému partnerovi i u nás dobře známou rostlinu macu (čti maku) společně s čajem Juan de Alonso. A během měsíce otěhotněla.
V bylinné poradně doporučuje tuto kombinaci hlavně párům, u kterých lékaři zjistili, že jsou zdravotně v pořádku, přesto se jim nedaří, aby žena přišla do jiného stavu. Macu lze navíc vyzkoušet i v případech, kdy má muž špatný spermiogram.
Na bradavice i na záněty dásní
Příteli doktorky Matějkové dlouho nepříjemně ztrpčovaly život bradavice na plosce nohy, což je obzvlášť citlivé a vlastně neustále drážděné místo. Ve sklence s vodou rozředil několik kapek koncentrované Sangre de Drago a roztokem si bradavice pravidelně potíral. Během měsíce zmizely. Stejnou zkušenost udělala i její kamarádka, která měla bradavice na rukou. Za několik týdnů byly pryč.
Podobně příznivé účinky lidé často zaznamenávají, pokud si vodou s několika kapkami Sangre de Drago vyplachují ústa a mezizubní prostory. Mají šanci, že tak zlepší zánět dásní nebo počínající paradontózu.
Roztok lze po konzultaci s lékařem vyzkoušet i po ozařování krčních uzlin nebo v ústní dutině. Mírně totiž stahuje dásně, také je očišťuje, má antibakteriální i antivirové účinky.
Vyhnula se zákroku na děložním čípku
Matka osmnáctileté dívky napsala MUDr. Matějkové proto, že gynekolog diagnostikoval její dceři negativní změny na děložním čípku vyvolané HPV virem. O nich se mluví jako o stavu, který zvyšuje riziko vypuknutí rakoviny děložního čípku. Hrozila jí konizace, tedy chirurgické odstranění této tkáně. Donedávna to byl výkon, který podstupovaly ženy ve 40, 50 nebo až 60 letech. Dnes se stále častěji dělá i mladým dívkám.
MUDr. Matějková se s maminkou dohodla, že dcera zkusí tři měsíce užívat vilcacoru společně s podpůrnými bylinami, jako jsou manayupa, maca a Sangre de Drago. Ty po měsíci střídala. Za tři měsíce šla dívka na virologické vyšetření, které bylo negativní. Imunitní systém podle všeho zlikvidoval virus HPV.
Dívka nemusela podstoupit žádný zákrok. A pokud její stav zůstane trvalý, bude jí i v budoucnu hrozit výrazně nižší riziko zmíněné rakoviny.
Tradiční peruánské obřady
FOTO: Profimedia.cz
Pět let života navíc, a to ještě není konec
Lesního dělníka trápila cirhóza jater, tedy jejich tvrdnutí. Tato chronická nemoc zvyšuje kromě jiného riziko vzniku zhoubného nádoru jater. A přesně ten se u dělníka před šesti roky objevil. Lékaři mu diagnostikovali v játrech nádor větší než jeden centimetr, ale také metastázy v oblasti páteře. Onkologové se rozhodli, že ho budou léčit pomocí moderního biologického léku. Ten mu však nedokázal pomoci.
V roce 2013 ho vyřadili z léčby. Přeloženo do jednoduchého jazyka to znamenalo: litujeme, ale se současnými možnostmi klasické medicíny vám neumíme pomoci. Dělník proto zkusil hledat řešení jinde.
MUDr. Matějková mu mohla nabídnout bylinky, což se nezdálo být mnoho. Užíval vilcacoru a tahuari, ale také léčivé rostliny, které podporují vylučování, tedy očistu těla, nebo mu dodávají energii jako například maca. Rozpis bylin mu pozměňovala po třech měsících.
Při nejbližším vyšetření se ukázalo, že metastázy zmizely z kostí téměř úplně, nádor v játrech se sice neztratil, ale nepatrně se zmenšil. Nedošlo tedy k žádnému zázračnému uzdravení, „jenom“ ke zlepšení a stabilizaci stavu. Tento stav trvá dodnes. Muž se cítí dobře a relativně normálně funguje. Chápe, že získal pět let života navíc a zřejmě získá i další roky. To je údaj, který lékaři považují za výborný výsledek i u nejmodernějších biologických léků.
Znamená to, že tyto peruánské byliny můžeme chápat jako účinnou léčbu na zhoubné nádory?
To určitě ne. Pohled na ně musí být realistický. Lidé je mohou vyzkoušet, a to klidně i v případech, jako je náš uvedený.
Po dohodě s lékařem je mohou užívat také jako podpůrný přírodní prostředek při účinné léčbě, která pacienty zjevně léčí, ale zároveň znamená pro jejich organismus velkou zátěž. Právě tu mohou byliny zmírnit. Když tyto preparáty pomohou i jinak, je to skvělé. Ale nelze od nich očekávat, že budou fungovat jako běžné léky.
Lidé bývají často netrpěliví a chtějí všechno hned
Pokud někdo stojí o radu MUDr. Matějkové, musí jí obvykle poslat svou lékařskou zprávu a lékařka se zajímá i o jeho anamnézu.
Uroložka MUDr. Markéta Matějková se synem Filípkem
FOTO: archív MUDr. Markéty Matějkové
„Dnešní doba je uspěchaná a všichni chtějí všechno hned,“ říká. „Jenže jejich potíže vznikaly určitou dobu. Tak nemůžou čekat, že se všechno změní rychle. Navíc přípravky z bylinných preparátů bývá nutné užívat delší dobu, aby se mohly projevit jejich příznivé efekty.
Hodně záleží i na tom, jak lidé dodržují předepsaný režim užívání. U vážných zdravotních problémů ho dodržují důsledněji. Mají totiž motiv. Také proto se mohou objevit nečekaná zlepšení jejich stavu. Ale určitě se neobjevují u každého.
PRACOVNÍ NÁVŠTĚVA
MUDr JORGE LUISA SILVA ROSARIO Z PERU
Počátkem ledna 2011 navštívil náš Institut jeho hlavní konzultant dr.Jorge Luis Silva Rosario z Limy.
Spolu s MUDr. Markétou Matějkovou a potom i se zakladateli Institutu probírali jeho další rozvoj, v tom i otázky výzkumu, novinky z oblasti peruánské fytoterapie, možnosti podpory akademické medicíny tou "alternativní" v širším rozsahu, výsledky léčby, zkušenosti z Peru, apod.
Někteří pacienti Institutu měli i možnost osobní konzultace z dr. J.L.Silvou.
Projednávaly se také možnosti vzdělávání evropských lékařů, zabývajících se celostní medicínou, formou kurzů a seminářů, jak na místě v Peru tak i pomocí internetu.
Doktor J.L.Silva Rosario nás také seznámil s působením a praxí Curanderos (léčitelů) v Peru.
Curanderos jsou „vyvolenými“ osobnostmi, které mají velmi širokou vědu, někdy uznávanou za tajemnou, díky které dovedou vyléčit často i nevyléčitelné.
Tyto znalosti se přenášejí v rodině vždy pouze na jednoho vyvoleného potomka. Pronikání do tajů a vstřebávání znalostí trvá velmi dlouho, a pokud by se částečné znalosti ocitly v nepovolaných rukách, mohly by způsobit více škody než užitku.
Curanderos vykonávají svou činnost i ve zdravotnických zařízeních.
U nás je to bohužel jinak: po krátkém kurzu či semináři se může „léčitelem“ stát prakticky každý…. Je na tom hodně k zamyšlení…
K zamyšlení je i reklama některých prodejců peruánských bylin. V těchto darech přírody nelze spatřovat pouze obchodní artikl.
Ten, kdo se donedávna specializoval v obchodu s průmyslovým zbožím a najednou díky popularitě peruánských bylin a „shodě okolností“ postřehl šance na jistý obchod, deklaruje na svých stránkách vysokou profesionální úroveň, servis a odborné poradenství a sestavení kúry na každý zdravotní problém.
Deklarace stylu: „u nás si můžete být 100% jisti, že se vám dostane vysoká odbornost a profesionalita ve všech směrech a byliny, které jsou té nejvyšší kvality“ však nemůže zastínit množství věcných chyb týkajících se používání bylin uváděných na jejich internetových stránkách.
Zvláště, že po konzultaci s odborníkem vyplývá, že některá doporučení těchto
„ místních odborníků" může místo pomoci vyvolat i zdravotní problémy.
I v tomto případě je hodně k zamyšlení…
Odborníkem v otázkách správného a efektivního použití bylin se může stát pouze ten, kdo se problematice plně věnuje, neustále se vzdělává, spolupracuje s odborníky, vychází z nejnovějších poznatků, atd. Opisování internetových stran je v tomto ohledu opravdu nedostačující….
Chceme proto upozornit všechny osoby, které vyhledávají peruánské byliny k podpoře svého zdraví – nenechte se zlákat nízkými cenami a stejně "nízkou" klamavou reklamou a nepravdivými informacemi některých prodejců.
Jejich "odbornost" je pouze napodobováním činnosti druhých.
Pamatujte – nízká cena může být často jen lákadlem, které za sebou nese zklamání anebo v sobě skrývá ještě i jiné záměry…
Každý, kdo jen trochu rozumí obchodu ví, že není možné mít „nejvyšší možnou kvalitu za nejnižší ceny na trhu“!
Takové deklarace jsou většinou nepravdivé, nečestné, v rozporu s pravidly etiky a jejich účelem je pouze nalákat zákazníka k nákupu.
Peruánské byliny jsou pro naše zdraví velkým přínosem.
Nezodpovědně doporučené ale nemusí přinést očekávaný efekt anebo v krajních případech mohou i ublížit.
Zvažte proto pečlivě, komu dáte svou důvěru. Nákupem u skutečných odborníků získáte záruku zodpovědných doporučení a informací i jakosti bylin.