Algarrobo

Prosopis pallida, Mesquite

Jedná se o strom původně pocházející z oblasti Středomoří, dnes však pěstovaný i v zemích Jižní Ameriky. Známější označení této rostliny zní Svatojánský chléb či Karob. Z mohutného stromu z pokroucenými větvemi, košatou korunou a dlouhými hnědými lusky se semeny můžeme využít všechny části. Listy slouží jako krmivo pro dobytek a tvrdé dřevo na stavbu plotů, domů a nábytku. Nejcenější částí jsou však semena, která se melou na prášek a využívají se v kuchyni.
  
Algarrobo je speciální typ karobu pocházející z Peru. Prášek má přirozeně sladkou chuť s nádechem čokolády, skořice a perníku. Může v kuchyni plně nahradit kakao. Nejčastěji se přidává do pečiva, moučníků, dortů, koktejlů a na dochucení jogurtů a tvarohů. Tím, že je Algarrobo přirozeně sladký již není zapotřebí při jeho použití do receptů přidávat další sladidlo a navíc stačí použít poloviční dávku oproti klasickému kakau. Velkou výhodou peruánského karobu je fakt, že se jedná o bezlepkovou a bezkofeinovou potravinu. Bez jakýchkoliv omezení tak mohou prášek Algarrobo využívat osoby s celiakií, vysokým krevním tlakem i těhotné a kojící ženy.

Algarrobo je díky svému nutričnímu složení označováno za superpotravinu. Kromě sacharidů obsahuje vysoké množství vlákniny, vitamínu E, vápníku, železa, fosforu a pouze minimum tuků. Díky cukrům - glukóze, fruktóze a sacharóze slouží Algarrobo jako skvělý zdroj energie. Pomáhá při vyčerpání a dodává vitalitu. Vitamín E a kyselina gallová jsou známé antioxidanty posilující imunitní systém a chránící tělo proti bakteriím a virům. Vápník a železo zase podporují růst kostí a krvetvorbu a uplatňují se v prevenci proti osteoporóze a anémii.

Mimo výčet těchto účinků Algarrobo reguluje metabolismus, snižuje hladinu cholesterolu a zlepšuje trávení. Dokáže pomoci při refluxu a překyselení žaludku, neboť zahušťuje stravu. Též se využívá při průjmových onemocněních. Obsažené taniny na sebe navazují škodlivé toxiny a potlačují růst bakterií. Algarrobo mohou s pozitivními výsledky využívat i kuřáci k usnadnění vykašlávání a působí preventivně proti rakovině plic.

Peruánský karob se tedy využívá stejně jako kakao, s tím rozdílem, že tělu přináší mnohé benefity. U dětí se doporučuje 
denní spotřebu po malých dávkách zvyšovat až na max.15 g prášku denně.
Jako zajímavost
Z Karobu se získává také karobová guma (známá také jako moučka svatojánského chleba), která se používá v potravinářském průmyslu jako emulgátor, stabilizátor, zahušťovadlo a je označován symbolem E410. Své uplatnění nachází i v kosmetice, při výrobě sirupů a dokonce papíru.


© ITPM