Quinua
Chenopodium quinoa
Quinua neboli Merlík chilský je stará andská plodina, která byla známa již v říši Inků. Bývá nazývána "Matkou obilí" nebo "rýží Inků". Tato jednoletá bylina může dosahovat výšky až 3 metry. Má široké zelené listy a drobné kvítky žluté, růžové, červené nebo fialové barvy. Nejcenější částí rostliny jsou její malá drobná zrnka, která mohou mít světlou, červenou či černou barvu. Dle botanického členění je Quinua zařazována mezi pseudoobilniny. Je přirozeně bezlepková, má nízký glykemický index a oproti klasickým obilninám má mnohem vyšší nutriční hodnotu.
Quinua a vliv na zdraví:
Quinua obsahuje velké množství plnohodnotných bílkovin (všechny esenciální amino-kyseliny), vlákninu, vitamíny A,B,C,E,K, vápník, železo, zinek, měď a fytoestrogeny. Díky vysokému obsahu tělu prospěšných látek je quinua označována jako SUPERPOTRAVINA.
- Dodává tělu plnohodnotné bílkoviny a energii
- Snížiuje hladinu LDL cholesterolu
- Posiluje imunitní systém
- Zklidňuje nervovou soustavu
- Stimuluje tvorbu kolagenu + působí proti osteoporóze
- Vyživuje mozek
- Mírní příznaky menopauzy
Jak quinuu připravovat?
Quinua má lehce oříškovou chuť a všestranné použití. Připravuje se stejně jako rýže. To znamená, že ji přibližně 20 minut vaříme ve vroucí vodě. Doporučuje se na 1 díl quinuy přidat 2 díly vody. Během vaření quinua vypouští výživné klíčky. Tím zároveň mění svůj vzhled - stává se průhlednou.
Podávat se může jako příloha k omáčkám a masům, výborně doplní zeleninové saláty a použít se může i jako základ pro sladké snídaňové kaše.
Quinua je dnes dostupná i ve formě pufovaných zrn nebo v podobě moučky.
Jako mouka může částečně nahradit klasickou pšeničnou mouku při pečení anebo jsou z ní vyráběny těstoviny.
Zajímavosti:
Quinua je nutričně velmi bohatá a využívá se jako vysokoenergetická strava pro kosmonauty NASA.
Nezpůsobuje alergie a je bezlepková.
Dle peruánské tradice rozehřívá a posiluje tělo.
Díky obsahu všech esenciálních aminokyselin může v jídelníčku nahradit maso (vhodné pro vegetariány a vegany).
© ITPM