Maca Maka
Lepidium meyenii Walp., Lepidium peruvianum Chacon.
Roste v peruánských Andách ve výškách 3.500-4.500 m.n.m. Je jednou z nejstarších, nejvýše rostoucích i nejvýše pěstovaných rostlin na světě. Roste v místech, kde drsné klimatické podmínky nedovolují růst jiným rostlinám. Dorůstá výšky 15 cm. Listy má podlouhlé, při zemi rozložené v růžici. Kořen připomíná řepu o průměru 2-8cm. V něm jsou uloženy koncentrované, a dokonale zkomponované, výživné složky. Existuje několik botanických odrůd, které se navzájem liší zabarvením kořene. Některé jsou podobné barvou bramborám, jiné mají barvu bílou, žlutou, žluto-bílou, bílo-růžovou, šedou, červenou, fialovou, a dokonce šedou a černou. Bílo-krémové květy jsou složeny na koncích lodyh. Plody ve tvaru malých lusků obsahují oválná, velice lehká semena. Jako léčivé se užívají čerstvé nebo sušené, rozemleté kořeny.
Název této rostliny, neuvěřitelně odolné na drsné podmínky vysokých And, zní v jazyku domorodců Ma-ca - „ z výšin pocházející dobrá strava, která posiluje“.
Po staletí byla pro místní obyvatele základní součástí stravy, posilující organizmus, zvyšující odolnost proti chladu, náhlým změnám počasí i nedostatku kyslíku souvisejícího s nadmořskou výškou. Byla také prostředkem ke zvýšení fyzického výkonu i duševní kondice. Hovoří o tom prastará indiánská legenda.
Podle ní je tato neobyčejná bulva, připomínající řepu, darem od boha Virakoči kmenům žijícím v extrémně nepříznivých podmínkách. Měla se stát základem jejich stravy, zdrojem cenných složek zaručujícím dokonalé zdraví a dlouhověkost. Ale Virakoča neskončil u zdraví a dlouhověkosti, doplnil svůj dar ještě něčím... Učinil Maku zdrojem vysoké vitality – dodáním „čehosi pro sílu a chuť“ – k plození potomků a současně k zachování rodu.
Peruánská Maka je pěstována již několik tisíciletí. Byla a je nejenom důležitou složkou stravy, ale také významným obchodním artiklem obyvatelů vysokých poloh And. Jen málokterá rostlina získala takovou světovou popularitu jako Maka. Dar Virakoči se neohraničil pouze do oblasti And. Dnes mohou z tohoto daru o tak vzácných vlastnostech těžit lidé na celém světě, i u protinožců.
Maka je rostlinou skutečně neobyčejnou. Je nazývána peruánským „ženšenem“.
Obsahové látky:
Tato malá, nenápadná bulva v sobě skrývá: vitamíny A, B1, B2, B6, C a E, stopové prvky jako železo, vápník, měď, zinek, hořčík, draslík a sodík, jód, velké množství aminokyselin, mastných kyselin (kyselina linolenová, palmitinová, oleinová, laurová, stearová), zastoupeny jsou steroly (kampesterol, stigmasterol, beta-sitosterol), třísloviny, saponiny, terpenoidy, biologicky aktivní aromatické isothiokyanáty (benzyl isothiokyanát, p-methoxybenzyl isothiokyanát), bílkovinu, uhlovodany a vlákninu.
Sušená může být přechovávána mnoho let, aniž by tratila cokoli ze svých cenných vlastností. Není tedy divu, že rostlina s tak bohatým složením, výživnými, posilujícími, imunostimulačními a vitalizujícími vlastnostmi si získala velké uznání WHO (Světové organizace zdraví). Je ceněna i americkou NASA, která ji zařadila jako součást stravy kosmonautů.
Podle provedených výzkumů je Maka cenným prostředkem při léčbě neplodnosti žen i mužů. Obsažené složky nejen stimulují sexuální aktivitu (Peruánci jí připisují magické a afrodiziakální účinky), ale reguluje hormonální činnost, zvyšuje produkci semene, ale též zvyšuje jeho jakost – což rozhoduje o plodnosti.
Maka pomáhá i při léčbě chorob spojených se sníženou imunitou organizmu. Je cenným regulátorem (jak organickým, tak i hormonálním), zohledňujícím jeho individuální potřeby a dokonale účinným v každé věkové kategorii – dětí a dospívající mládeže, těhotných a kojících žen, osob v období menopauzy i andropauzy až po osoby ve vyšším věku. Je zdrojem látek posilujících stavbu a vytrvalost pohybového ústrojí. Má nezanedbatelný vliv na udržení dobré psychické i fyzické kondice. Užívaná studenty zlepšuje paměť a schopnost učit se. Je také nepostradatelnou výživou nemocných, mírní vedlejší účinky chemo a radioterapie, urychluje růst vlasů po chemoterapii, pomáhá organizmu k rychlejšímu návratu síly.
Maka – ta výjimečně „zdravá potravina“ by se měla a i může stát součástí stálé, plnohodnotné diety. Užívaná systematicky nejen posiluje a vyživuje organizmus, ale pomáhá při oslabeném zraku, sluchu, nedostatečné i nadměrné činnosti štítné žlázy a jiných orgánů. Je doporučována ženám s premenstruačním syndromem, osobám s anemií, rekonvalescentům i osobám trpícím nespavostí. Pro osoby starší je dokonalým posilujícím prostředkem. Pomáhá udržet pevnost kostí a sílu svalů, užívaná delší dobu pomáhá udržet dobrý zrak a sluch, osvěžuje paměť, dodává vitalitu a tím posiluje sebevědomí.
Maka je oblíbeným a vysoce ceněným doplňkem stravy sportovců. Stala sie trvalou součástí jídelníčku těch, kterým záleží na rozvoji síly svalů a celkovém zvýšení kondice organizmu přirozeným a bezpečným způsobem. Díky obsahu pěti přírodních sterolů (sitosterol, kampesterol, ergosterol, brassikasterol, ergostadienol) je Maka stále více ceněna aktivními sportovci a kulturisty jako doplněk stravy. Umožňuje zdravý a harmonický rozvoj svalstva a zvýšení výkonnosti bez užívání jakýchkoli škodlivých chemických substancí. Přináší přirozený, povolený a bezpečný efekt. Chrání organizmus mladých sportovců a vývoj jejich svalového a kostního systému, urychluje regeneraci sil. Posiluje imunitní systém, rychle regeneruje síly po sportovních výkonech, snižuje stres a napětí spojené se závodní činností, dodává vitalitu a energii, má pozitivní vliv na stavbu a výdrž svalového a kosterního systému. V období dospívání mladých sportovců napomáhá správnému vývoji kostí, šlach a svalů, značně zvyšuje výkonnost, fyzickou i psychickou kondici.
Velký přívrženec peruánských bylin, německý biochemik dr. Walter Last, použil Maku s ohromným úspěchem u vrcholových sportovců (bojových sportů) a píše:
„Jejich mezinárodní úspěchy (včetně mistrovství Evropy) mě utvrzují v přesvědčení, že používání léčivých rostlin z Amazonie (ve spojení s jinými přírodními metodami biologické obnovy sil) může vést k vyřešení problému nízké odolnosti (buněčné i celkové) u vrcholových sportovců“.
Napsal též: „Rostlinné zázemí Amazonie považuji za obrovskou, ještě ne do konce poznanou pokladnici, ze které medicína – nejen sportovní – by měla čerpat plnými hrstmi“.
V Čechách již mnoho let používá Maku a peruánské byliny u sportovců MUDr. Miroslava Plchová, která byla mnoho let lékařem olympijského i národního týmu. Sportovci v její péči dosahují nejlepších výsledků.
(viz článek Peruánské byliny a sport)
Do ČR se dováží pražená, na jemný prášek rozemletá bulva. Pro osoby s citlivým trávicím traktem je Maka gelatinizada, ve které byl v procesu zpracování zredukován obsah škrobů. Díky tomu je výjimečně dobře vstřebatelná, s účinky stejnými jako klasická Maka.
Podle zkušeností tradiční medicíny i současné vědy se používá při:
• snížené imunitě organizmu
• anemii
• anorexii
• nádorových onemocněních (redukuje vedlejší účinky chemo i radioterapie) tuberkulóze
• osteoporóze (i jako prevence)
• syndromu chronické únavy
• depresích a neurózách
• oslabené paměti a nedostatku koncentrace
• menopauze i andropauze
• hormonálních problémech
• nepravidelné menstruaci
• při sexuálních poruchách
• impotenci (zvyšuje libido a vitální síly)
• neplodnosti – mužů i žen
• nehojících se ranách
• akné
• vypadávání vlasů
• alkoholizmu a narkomanii
• k uchování dobrého zraku a sluchu
• nechutenství
• psychickém vyčerpání
Obvyklý způsob použití
1 kávovou lžičku prášku denně rozmíchat v menším množství vody, ovocné šťávy, mléka nebo jogurtu a vypít během jídla, nejlépe při snídani. Děti od 3 let 1/2 lžičky denně.
Podle názoru odborníků je optimální denní dávka Maky 5-7 g (1 čajová lžička).
KRÁLOVNA AND - MAKA
MAKA - VŠE V JEDNOM A PRO VŠECHNY
CO KOMU MŮŽE DÁT...
NEBO CO MŮŽEME OD NÍ OČEKÁVAT
Maka, která má adaptogenní účinky, je potravinou XXI. století. Dokáže nejen zásobit organizmus potřebnými látkami, ale i příznivě ovlivňovat probíhající v něm procesy. Nelze se divit, že se již od roku 2001 těší velkým zájmem a má svoje stálé místo v jídelníčku našich zákazníků.
Laboratorní a klinické výzkumy potvrdily významnou výživnou hodnotu Maky , která ma velice přiznivý vliv na funkce organizmu, na jeho vitalitu a dobrou fyzickou i psychickou kondici, vytrvalost, zvýšení odolnosti na stres, délku a komfort života. Zájem o ni stále roste.
VÁŽÍM SI SVÉHO ZDRAVÍ – DŮVĚŘUJI MACE
MAKA - regenerace organizmu a obnova sil
Navrací a posiluje vitalitu.
Pomáhá udržovat hormonální rovnováhu.
Zvyšuje odolnost organizmu, podporuje jeho imunitu.
Mírní deprese, psychické vyčerpání, neurózy, chronickou únavu.
Posiluje mozkovou činnost.
Zlepšuje paměť a schopnost učit se.
Snižuje vliv stresových faktorů.
Pomáhá zachovat v dobrém stavu svaly a kosti.
Rychle navrací síly ve stavech fyzického vyčerpání.
Zmírňuje následky nadměrného požití alkoholu,nikotinů a narkotik.
MAKA - zvýšený životní komfort osob vyššího věku
Posiluje sebevědomí, psychiku a fyzickou odolnost.
Udržuje pevnost kostí a sílu svalů.
Zachovává dobrý zrak a sluch.
Osvěžuje paměťa posiluje koncentraci.
Mírní pocity deprese a psychické vyčerpanosti.
MAKA -nenahraditelná výživa nemocných a vyčerpaných
Pomáhá při farmakologické léčbě i u novotvarů a AIDS.
Mírní účinky chemoterapie, radioterapie. Pomáhá organizmu rychleji navrátit síly.
Usnadňuje hojení ran.
Zabraňuje ztrátě hmotnosti a pomáhá při jejím opětovném získávání.
Urychluje růst vlasů po chemoterapii.
Regeneruje síly organizmu poškozeného alkoholizmem, narkomanií a nadměrným užíváním léků.
MAKA - harmonie a zdraví ženy
Harmonizuje stav organizmu.
Upravuje nepravidelnou menstruaci.
Snižuje nepříjemné projevy menopauzy.
Eliminuje návaly, depresivní nálady, dodává energii a psychický komfort.
Zachovává svěžest organismu i pokožky, mírní proces stárnutí, navrací vitalitu.
Pomáhá udržet hormonální rovnováhu.
Zabraňuje vzniku osteoporózy.
MAKA - přírodní afrodiziakum a naděje bezdětných
Stimuluje sexuální aktivitu.
Pomáhá při impotenci a frigiditě.
Zvyšuje libido a vitalitu.
Zvyšuje sexuální kondici.
Má pozitivní vliv na tvorbu a jakost spermií.
Podporuje správnou funkci vaječníků.
Pomáhá uchovat sexuální funkce do vysokého věku.
Pomáhá při léčbě neplodnosti žen i mužů.
MAKA - zdraví a síla muže
Zvyšuje sexuální kondici a pomáhá ji uchovat do vyššího věku.
Zvyšuje odolnost vůči stresovým faktorům.
Pomáhá udržet hormonální rovnováhu, zvyšuje hladinu androgenu.
Brání vzniku osteoporózy.
Pomáhá při impotenci, zvyšuje libido.
Podporuje erekci.
Harmonizuje stav v období andropauzy.
Pomáhá udržovat svaly v dobré kondici.
Zpomaluje procesy stárnutí.
Významně posiluje činnost mozku duševně pracujících.
Předchází syndromu chronické únavy.
MAKA - dobrá vyživa i pro děti
Maka, jako 100% přírodní produkt je prospěšná i pro nejmladší,
zásobuje jejich organizmus minerálními látkami.
Je přirozeným stimulantem krvetvorby (obsahu železa) a může být využita také v prevenci anemie nebo v její léčbě.
Je velmi žádaná u chudokrevných dětí, které trpí malnutricí (podvýživou).
Má blahodárný vliv na pravidelný rozvoj jejich kostního a svalového systému.
Posiluje imunitní systém.
Pro děti je vhodnější Maka Gelandina (gelatinizada).
Podáváme ale o polovinu menší dávky než u dospělých, tj. do 3 g denně (při snídani).
MAKA - oblíbený doplněk stravy sportovců
vysoký obsah výživných látek získal pro maku označení "přírodní anabolikum".
Zvyšuje fizyckou zdatnost a odolnost při zátéži.
Urychluje regenerační procesy po namáhavém tréninku.
zabraňuje nadměrnému opotřebení kloubů a šlach.
Zmírňuje stres spojený se závodní činností.
Pomáhá při správném vývoji kostí, svalů a šlach mladých sportovců.
MAKA V KOSMU
Zásluhou peruánského astronauta Carlose Ismaela Noriegy Jiméneza je, že NASA využívá Maku jako doplněk stravy kosmonautů.
Zjistili, že velmi příznivě ovlivňuje jejich celkový fyzický stav a zároveň pomáhá udržovat jasnou mysl a reflexy důležité pro náročné mise.
Tak jak mluví peruánská legenda, že Maka je darem od boha Virakoči, tak můžeme s trochou nadsázky říci, že teď se díky člověku dostala vysoko nad oblaky, zpět k Bohům.
Důležité
Maka (Maca) - roste ve vysokých partiích And, ve výškách nad 4.000 m.n.m. Vzhledem k těžkým podmínkám (řídký vzduch, chlad a silné větry) je její pěstování náročné, ale pěstovaná v tomto prostředí obsahuje všechny hodnotné složky. S ohledem na těžké podmínky však začala být pěstována i v nižších polohách. Je to snadnější, méně náročné a také levnější. Ale rostlina již nemá všechny výživné vlastnosti a sílu působení Maky pěstované ve vyšších polohách. Je často dovážena do Evropy jako levnější produkt, avšak se slabšími účinky. Pro lepší stravitelnost se Maka praží. Jsou s tím však spojeny další náklady, a proto lze na našem trhu často nalézt nepraženou. Je světlejší, má více "štiplavou" chuť, a může vyvolat "pálení" a "tíhu" žaludku. Lidem, kteří mají problémy s trávením, je doporučována Maka gelatinizada. Díky speciálnímu procesu úpravy (vařeni) je ještě lépe stravitelná a nevede k nárůstu svalové hmoty. Někdy také - pro zvětšení objemu, a tedy se snahou o nepoctivý zisk - ji výrobce "obohacuje" příměsí kukuřičné moučky.
ZAJÍMAVOST:
Nejnovější výzkumy prokázaly, že tmavé až černé odrůdy Maky mají významný vliv na zdraví mužů. Chrání je před onemocněním prostaty, podporují vitalitu, zvyšují jakost spermií a sexuálního života.
Odrůdy Maky v barvě růžové, fialové a červené, obsahují složky zvláště významné pro zdraví žen. Pomáhá jim udržet hormonální, fyzickou i psychickou rovnováhu.
Na našem trhu lze tyto pečlivě vybrané druhy Maky najít pod názvem Maca Royal for Men a Maca Royal for Women v nabídce firmy Uncaria ČR. Zde
Aotoři: PhDr Z.K,M.K
© ITPM. Všechny texty jsou námi zpracované, nikoli okopírované z internetu a jsou naším duševním vlastnictvím.
Pokud najdete jejich přepis, vcelku nebo v částech, na internetových stranách jiných společností a není uveden zdroj informací, jedná se vždy o neetické a neprofesionální jednání a porušení autorských práv.