Kiwicha

Amaranthus caudatus

Jedna z nejstarších pěstovaných rostlin na světě je v našich končinách poměrně neznámá a je nazývána "zapomenutým pokladem". Jedná se o druh amaranthu rostoucí ve vysokých nadmořských výškách (1500 - 3 600 mn.n.m) And. Rostlina s dlouhými barevnými květenstvími ve tvaru klasů dosahuje výšky kolem 2 metrů. Z výživového i léčebného hlediska je považována za superpotravinu. Přestože bývá označována "obilím XXI.století", nejedná se o obilninu, nýbrž pseudoobilninu. 

Co Kiwicha nabízí:

Kiwicha v sobě ukrývá velké množství plnohodnotných bílkovin, které člověk potřebuje přijímat ze stravy, neboť si je tělo samo nedokáže vytvořit.
  • Aminokyselina lyzin = podporuje a rozvíjí mozkové buňky
  • Aminokyseliny tryptofan a metionin = eliminují z těla toxické látky
Tato pseudoobilnina je bohatá na nenasycené mastné kyseliny, které snižují LDL cholesterol a  hladinu krevního cukru. Zároveň je Kiwicha skvělým antioxidantem. působícím proti předčasnému stárnutí buněk a uplatňuje se též v prevenci kardiovaskulárních onemocnění.
Pro vysoký obsah dobře vstřebatelného železa, vápníku a hořčíku skvěle doplňuje stravu těhotných žen a pomáhá osobám s chorobami kostního a nervového systému.


Využití kiwichi v kuchyni:
Pražená zrnka rozemletá na moučku se skvěle uplatňují jako náhrada jíšky - k zahuštění omáček nebo polévek. Též je možné částí kiwichi nahradit klasickou pšeničnou mouku při pečení. Je vhodná i jako BEZLEPKOVÁ a DIETNÍ strava.

Zajímavosti:
V Peru je nazývána "Malá velká" = díky drobným zrnkům a současně vysokým výživným hodnotám.
Američtí vědci doporučují kiwichu pro výrobu kojeneckých výživ.


© ITPM